Kategori arşivi: Genel

Akıl Sağlığı Güçlü İnsanların Kaçındığı 13 Şey

 

Amy Morin’in bu maddeleri o kadar hoşuma gitti ki, herkesin bunlardan faydalanmasını istedim. Bu maddelerin yazarı Amy Morin lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı (biz de pek de tanınmamış bir alan, ama yabancı ülkelerde, psikiyatr ve psikologlar kadar aktif çalışma alanları ve uzmanlığa sahipler).

1. Kendileri için üzülmek için zaman ziyan etmek

Akıl sağlığı güçlü insanlar ortaya çıkan sonuçlardan ve yanlış değerlendirildikleri için kendilerine üzülmezler. Yaptıkları davranışların sonuçları için sorumluluk almayı öğrenmişlerdir. Hayatın esasında adil olmadığı ile ilgili geniş perspektifli bir anlayış geliştirmişlerdir. Öğrendikleri deneyimlerden bir kendi-farkındalık sistemi kurmuşlardır, bir durum kötü gittiğinde “Evet, neyse…” yada “Sıradaki…” demeyi bilirler.

2. Güçlerini kötüye kullanmak

Akıl sağlığı güçlü insanlar, diğerlerinin kendilerini kötü hissetmeleri için var olan güçlerini kullanmazlar. Kendi duygu ve aksiyonlarını kullanmak için gerekli kontrole sahip olduklarını bilirler.

3. Değişimden utanmak

Akıl sağlığı güçlü insanlar değişimi kucaklarlar ve rekabete hoş geldin derler. Korktukları bir şey varsa o da bilinmeyen değil, kayıtsız ve durgun kalmaktır. Belirsizlik ortamları bu tür insanları besler ve en iyiyi yapmaya doğru odaklar.

4. Kontrol edemedikleri şeyler üzerine enerji tüketmek

Akıl sağlığı güçlü insanlar, sıkışık trafik, kayıp bir bagaj vb. özellikle diğer insanlarla ilgili durumlara aldırış etmezler ve bu gibi durumların kendi ellerinde olmadığını algılarlar. Kötü bir durumda her zaman kontrol edebildikleri şeyin o duruma karşı kendi yaklaşımları olduğunun bilincindedirler. Ellerindeki seçenekleri iyi değerlendirirler.

5. Diğerlerini memnun etmeyi önemsememek

İnsanları memnun eden birilerini tanıyor musunuz? Yada güçlerini ve imajlarını vurgulamak için insanları hoşnutsuz kılanları mı tanıyorsunuz? İki pozisyon da esasen iyi değildir. Akıl sağlığı güçlü insan hak ettiği durumlarda insanları memnun eder ve konuşmaktan çekinmez. Morali bozuk olan insanları o pozisyondan çıkararak durumu kontrol altına alabilirler.

6. Hesaplanmış riskler

Akıl sağlığı güçlü bir insan hesaplanabilir riskleri üstlenmeye isteklidir. Bu aptalca riskleri almaktan çok farklı bir durumdur. Ancak akıl sağlığı güçlü biri tamamen bir riskin getireceği fırsatlar ve olası kayıpları hesaplayacak yeteneğe sahiptir. Ve riski almadan bütün olası durumları değerlendirerek bir karara varırlar.

7. Geçmişte yaşamak

Akıl sağlığı güçlü bir insan geçmişte yaşadıklarından ders alır, fakat asla ne geçmişte yaşadığı olumsuzluklara hayıflanarak vakit geçirir, yada fazla parlamış anılarını anımsayarak gününü geçirir. Onlar enerjilerinin büyük bir kısmını bugün ve geleceğe yatırırlar.

8. Aynı hataları, tekrar, tekrar ve tekrar yapmak

Deliliğin tanımını hepimiz biliyoruz değil mi? Aynı şeyleri yaparak yaparak ve yaparak tekrar başka bir sonuç ummak. Akıl sağlığı güçlü biri geçmişteki aksiyonlarının tamamı için sorumluluk alır ve bunlardan ders çıkarmak için de isteklidir. Kendi kendine kişisel bir denetleme sistemi kuranların en güçlü yönetici ve girişimciler oldukları üzerine bir çok araştırma bulgusu vardır.

9. Diğer insanların başarılarına içerlemek

Diğer insanların başarılarına sevinebilmek çok güçlü bir karakter yapısı gerektirir. Akıl sağlığı güçlü insanlar bu yeteneğe sahiptirler. Diğer insanlar bir şeyleri başardıklarında kıskançlık ve içerleme gibi bir hissiyat içine girmezler. Kendi başarıları için çok çalışmayı ve kısa yoldan bir kazanca güvenmemeye meğillidirler.

10. Başarısızlık ardından vazgeçme

Her başarısızlık gelişme için bir şanstır. En büyük girişimciler bile ilk baştaki çabalarının birçok hata içerdiğini kabul etmişlerdir. Akıl sağlığı güçlü olan insanlar tekrar tekrar başarısız olmaya adeta can atarlar, ta ki bu başarısızlık onları çok büyük bir başarıya taşıyana dek.

11. Yalnız zaman geçirmekten korkmak

Akıl sağlığı güçlü insanlar kendi başlarına geçirdikleri zamandan hoşlanırlar hatta bunu bir “hazine” olarak dahi görürler. Bu zamanı üretken olmak, plan yapmak ve yansıtmak için kullanırlar. En önemlisi mutlu olmak ve modlarını değiştirmek için diğerlerine ihtiyaç duymazlar. Diğerleri ile birlikte olmaktan zevk duydukları kadar, yalnız olmaktan da zevk duyarlar.

12. Dünyanın onlara bir borcu olduğuna inanmak

Özellikle günümüz dünyası ekonomisinde, yöneticiler ve çalışanlar dünyanın kendilerine ne kadar okul bitirir yada deneyimli olurlarsa olsunlar, bir “maaş” paketi borçlu olmadığının daha çok bilincine varıyorlar.  Akıl sağlığı güçlü insanlar bu oyunun bir parçası olduğunun bilincindedir ve buna hazırlıklıdır.

13. Hemen sonuç beklemek

Uğraştıkları şey her ne ise, bir diyet planı, bir vücut geliştirme programı yada yeni bir iş kurmak; akıl sağlığı güçlü insanlar, o işte “uzun süreli” olmak için varlardır. Muhteşem sonuçlara hemen varmayı istemek yerine, kendilerine makul kilometre taşları belirleyerek bunlara göre enerjilerini makul şekilde harcayarak yollarına devam ederler. Büyük değişikliklerin uzun süreli olacağını bilirler.