headline

Çevik Pazarlama -1

headline

 

 

 

 

 

Gerilla pazarlama, konvansiyonel pazarlama, pazarlamanın 4P’si, bu da yetmedi 7P olsun haydi hizmet olursa 8P derken şimdi de karşımıza ‘çevik pazarlama’ –Agile Marketing- çıkıvermiş bulunuyor.

Ben de hem evangelist bir pazarlamacı, hem de çiçeği burnunda bir ‘Scrum Master®’ olarak bu konuda deneyimlerimi ve bilgimi paylaşmasam olmaz dedim ve bu yazı dizisini kaleme aldım.

Esasen agile / scrum yazılımda bir proje metodolojisi iken, bir arkadaş da kalkmış, dur şunu bir pazarlamaya da katalım nasıl acaba demiş, çok da güzel etmiş.

Agile manifesto şiir gibi dudaklardan dökülürken, bir önce neymiş ondan bahsedelim:

Plandan çok değişime yanıt vermek, hızlı itirasyonları tercih etmek, teste ve dataya görüşlerden daha çok güvenmek, büyük lokmalardansa küçük küçük gitmek, büyük pazarlardansa ‘bireye’ yönelmek, hiyerarşi yerine ekip ve işbirliğine yönelmek. Gibi türkçemsi hale getirince biraz tanıdık geldi mi?

Bildiğiniz lean yaklaşımdan çok da farklı bir şey değil aslında agile. Lean yaklaşımı yazılım dünyasına aktarmak. Yazılıma aktardık yetti mi? Yetmedi o halde gelin bir de pazarlamaya aktaralım bunu.

Çevik pazarlamanın ana maksadı; hızı, tahmin edilebilirliği, şeffaflığı ve değişime adaptasyon yeteneğini tüm pazarlama fonksiyonlarına kazandırmak.

Çevik pazarlamacı olmak da öyle her babayiğidin harcı mı, elbette ki değil. Şu temel değerlere sahip olmak lazım, işte çevik pazarlamacı andı:

En önemli önceliğim müşteriyi problemlerini çözerek ve değer katmak ve pazarlama karmasını bu doğrultuda kullanmak. (Kaç ‘P’ kullanırsan kullan artık)

Değişimi seve seve kabul etmek ve planlamak. Sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün değişime karşı adaptasyon yeteneği olduğuna inanmak.

Öyle bildiğin senelik, beş senelik pazarlama planları değil, bir kaç haftada bilemedin iki ayda bir yeni pazarlama planı ortaya koymak. (‘Ben iki aylık pazarlama planı yaptım ağabey’ deyip CMO’ya götürseniz ne der acaba merak içindeyim)

Hata yapmaktan korkmamak, her plan ile birlikte, yeni iterasyonlarla ürünü geliştirmek (Bak bunu tuttum ben)

İyi bir pazarlama iş’le sıkı fıkı ilişkiyi (müşterinin işi) birlikte getirir, motive olmuş çalışanlar (bu maaşlarla mı?) başarının temelidir. Onlara ihtiyaçları olan ortamı ve desteği sağlayın, sonra arkanıza yaslanıp işin bitmesini bekleyin. (!)

Diğer Agile yapılarda olduğu gibi Agile Marketing’de de Agile bir süreç devreye giriyor. Scrum’daki proses ile aşağı yukarı aynı:

agile marketing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Böylelikle bu çember içinde hamster gibi dönerek pazarlama planlarınızı sprintler halinde bölerek verimi ve şeffaflığı arttırmaktasınız.

Bu süreç çok iteratif biçimde gerçekleşmekte, kısa kısa pazarlama denemeleri ile aslında müşteri nabzını tutarak en verimli şekilde bütçenizi yönlendirebilmektesiniz. Müşteriden kısa kısa geri dönüşler ala ala esasında en doğru yol nedir hızlıca görebiliyorsunuz.

Yazımız şimdilik burada bitiyor, bunu bir seri haline getirerek uygulanışını da paylaşmak istiyorum. Bir dahaki yazıda scrum metodolojisi ile pazarlama planı üzerinde duracağım.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>