Cyber Mentor

 

 

Tüm yakın çevreme bol bol danışmanlık hizmeti vermemden mütevellit kafamdaki “Cyber Mentor” programını hayata geçirmeye şu andan itibaren başlıyorum.

İnsanlara yardım etme dürtümü olan vaktim doğrultusunda, “ki bu vakit şunlardan arta kalan vakit: bir yandan iş güç, bir yandan devam eden doktora, bir yandan da bir eş, ve yaramaz bir 3 yaş erkek çocuğu babası olma durumu, tek çocuk olunan bir aileden gelen ebeveynine tek destek kıstaslarından arta kalan vakit”. bu projede kullanmayı düşünüyorum.

Bu Cyber Mentorluk, genç arkadaşlara, -yada yaşlı arkadaşlara- özellikle, kariyer, meslek seçimi, yüksek lisans doktora vb. hayati seçimlerinde, çevrelerinde bulunamayacak entelektüel uyaranları da düşünerek ortaya attığım, şu anda benim uyduracağım “social-solopreneur” girişim örneği.

Ben iyi bir mentor muyum? Tartışlılabilir. Eğer Mentorun, üst düzey yönetici, milyar dolar kazanmış biri, yada işte herneyse hayatta çok ciddi bir başarı elde etmiş biri olması gerektiği düşünülüyorsa belki de ben uygun kişi olmayabilirim. Ama entelektüel kapasitesi belki diğerlerinden biraz daha yüksek, çok okuyan ve düşünen, arkadaşlarına da sürekli çeşitli konularda danışman olan, bir nevi koçluk bazında destek verebilecek kendisi de aynı mücadelenin içinde yer alan biri olarak düşünülürse doğru kişi olabilirim.

Üniversite seçerken annemin “İTÜ Metalurji Mühendisliği” yazacak iken, metalurji mühendisliği neymiş, sen en iyisi “Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği” yaz şeklindeki yönlendirmesinden sonra, genç bir insanın yönlendirilmesinin ne derece önemli olduğunu kendim bizzat yaşayarak öğrendim. Bundan sonra da hayatta pek çok kararıma bir üst yetkiliyi karıştırmadım. Ama yaptığım hatalardan öğrendiklerimle ironik olarak sizin bir üst yetkiliniz demeyelim de, doğruyu gösterecek ağabeyiniz olmaya talibim.

Başka bir yardım kuruluşunda neden çalışmıyorum? Gördüğüm kuruluşlardan pek de böyle yüksek entelektüel amaçlara hizmet edecek bir olgu göremedim. Daha çok sizin adam/saat inizden faydalanarak daha alt düzey entelektüel amaçlara hizmet eden yapılar mevcut, bu sözlerim hakir görme gibi anlaşılmasın ama ben okuma yazma öğretmeye talip değilim, gençlerin fazla spor yapması ve hoplayıp zıplamaları ile de ilgilenmiyorum. Daha çok çevrelerinde eğer kendilerine yol gösterecek güvenilir -herhangi dinsel, ırksal, 3. parti amaçlara hizmet etme şeklinde yardım etme ayağı olmayan- kişiler bulunmayanlara yardımcı olma amacı, ve benim gibi yine yardımcı olmak isteyen profesyonalleri de birleştecek bir platform düşlüyorum.

Neden Cyber?…Günümüzde pek de çok oradan oraya gidecek vakit yok, daha çok entelektüel boyutta bir güzin ablalığın da çoğu sorunu çözeceğini düşünüyorum. Tabi yüz yüze görüşmeler de yeri geldiğinde ayarlanabilir, çeşitli eğitimler düzenlenebilir, olanaklar arttırılabilir. Sadece böyle bir girişimin başlangıcı olarak kendi vaktimi harcayarak sonradan ortaya çıkabilecek oluşumlara ön ayak olmak istiyorum.

Benim mentorluğum için ne gerekli? Bir mail atmanız ve sorunuzu dile getirmeniz yeterli. mail: alppar@hotmail.com

Siz de Cyber Mentor olmak isterseniz, onun için ne gerekli? Sadece yapabileceğinizi düşünmeniz ve yine bana başvurmanız gerekli, belki başka bir web sitesi kurup bu sosyal girişimi sizler sayesinde daha üst bir dereceye çıkarabiliriz. Yine maillerinizi bekliyor olacağım: alppar@hotmail.com

Görüşmek üzere.

PS: Bu oluşum tamamen non-profit bir yapıdır, herhangi bir maddi kazanım amacı bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>